czwartek, 21 maja 2015

Kto zabroni nam płakać w tę deszczową pogodę ?

Ten film na pewno wycisnął hektolitry łez ze wzruszonych oczu widzów, spowodował nie jedną kłótnię w starym dobrym małżeństwie, a także w tym nowym, które dopiero zaczyna przemieniać się w stare. Z pewnością był przyczyną wielu rozstań, ale także powrotów, przeprosin, wybaczeń i próśb.Jest to film, na którym kobiety płaczą, a typowi mężczyźni nudzą się i zasypiają. Dlaczego tak się dzieje? Miłość jest obecna w każdej dziedzinie sztuki, począwszy od obrazów, poprzez literaturę, muzykę, aż do filmu. Jest to temat poruszany od momentu, kiedy człowiek nauczył się pisać, aż po dziś dzień. Jak to się dzieje, że jeszcze nam się nie znudził? Każda kobieta chciałaby przeżyć coś takiego jak główna bohaterka „Pamiętnika” wyreżyserowanego przez Nicka Cassavetes na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa o tym samym tytule. Zaryzykuję stwierdzeniem, że nie jeden mężczyzna również marzy o zaistnieniu podobnej historii w jego życiu. Zdecydowanie nie jest to kolejna komedia romantyczna, której jeden schemat jest powielany miliony razy.Film jest nietuzinkowy, jego akcja dzieje się w dwóch różnych czasach, w dwóch różnych przestrzeniach. Rozpoczyna się on tym, że pewien starszy pan, mieszkaniec domu opieki, czyta książkę kobiecie, która choruje na demencję starczą, na alzheimera. Ma to za zadanie przywrócić pamięć chorej, co wbrew opinii lekarzy, czasami działa. Fabułą czytanej książki jest niezwykle wzruszająca historia miłości z lat 40 dwudziestego wieku pomiędzy młodą i wykształconą dziewczyną z bogatego domu a chłopcem z biednej rodziny, pracującym w tartaku, którego jedynym wsparciem jest ojciec. Jest to miłość młodzieńcza, intensywna, namiętna, burzliwa od samego początku, pełna licznych kłótni i przeszkód. Zaczyna się ona w wesołym miasteczku, gdy Noah (Ryan Gosling) wymusza na Ali (Rachel McAdams) obietnicę spotkania się na randce. Gdy bliżej się poznają, wybucha pomiędzy nimi ogromne uczucie, nienasycone, przepełnione kłótniami i wybaczeniami, poczuciem humoru i namiętnością. Wydaje się ono niesamowicie delikatne, czyste,
piękne. Jednak jak to bywa w życiu, los sprawia, że kochankowie zostają rozdzieleni, rodzice Ali wręcz uprowadzają ją z wioski, aby zakończyć to szalone uczucie. Dziewczyna idzie na studia, poznaje innego mężczyznę, w którym się zakochuje, rodzice uważają go za idealnego kandydata, więc młodzi zaręczają się. Noah nie zapomina o Ali, ciągle o niej myśli i postanawia odbudować dom, w którym mieli plany razem zamieszkać. Jednak historia ta pokazuje nam, ze prawdziwa miłość nie tylko istnieje, ale cały wszechświat zrobi wszystko, aby połączyć zakochanych. Ali, podczas przymierzania sukni ślubnej, dostrzega fotografię, na której uwieczniona jest jej pierwsza miłość, Noah. Postanawia odwiedzić go, lecz ówczesna sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana niż wcześniej. Uczucie przedstawione w filmie jest cierpliwe, potrafi wybaczyć i wybuchnąć starym ogniem nawet po siedmiu latach rozłąki.

W filmie nie brakuje malowniczych krajobrazów, pięknych jezior ze stadami pływających dzikich białych ptaków, wzruszających scen podczas ulewnego deszczu oraz eleganckich strojów noszonych przez piękne aktorki. Gosling i McAdams stworzyli niesamowitą parę, ich filmowe uczucie zostało nawet uhonorowane nagrodą MTV Movie Avard w kategorii Najlepszy Pocałunek. Również Aaron Zigman zdobył BMI Film Music Award.
bloodandgold

5 komentarzy:

 1. jeden z piękniejszych, zdecydowanie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. kocham ten film <3 i za każdym razem tak samo ryczę

  OdpowiedzUsuń
 3. Generalnie nienawidze tego typu filmów, ale ten jakoś wyjątkowo przypadł mi do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka świetna a film jeszcze lepszy :)
  Super blog XD
  Biziaczki :* :* :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rajan tak bardzo rozebrany, polecam

   Usuń